Vijenac 844 - 846

Tema

PREPORUKE KNJIGA ZA MALE I VELIKE O 170. OBLJETNICI TESLINA ROĐENJA

Nadahnjujuće knjige za znatiželjno čuđenje

Piše Matea Baković Andrić

Učio sam desetak jezika, proučavao književnost i umjetnost te najbolje godine proveo u knjižnicama čitajući sve što mi je dospjelo u ruke pa mi se učinilo da sam protratio većinu života. Ali ubrzo sam uvidio da je to bila najbolja stvar koju sam mogao učiniti

Nikola Tesla

Poznato je da veliko ime Nikole Tesle sve češće ulazi u književnost za odrasle i djecu, a kako se ove godine obilježava i 170. godišnjica njegova rođenja, donosimo i nekoliko književnih preporuka. Od recentnih djela namijenjenih najmlađima valja istaknuti slikovnicu Nikola Tesla, dio edicije Mali ljudi, VELIKI SNOVI koju je za našu čitateljsku publiku objavila Školska knjiga u prijevodu Ozrena Doležala. Tekst je napisala Maria Isabel Sánchez Vegara, a ilustrirao ju je Alexander Mostov. Naslovnicu krasi ilustracija koja je sugestija Tesle kao djeteta koje drži mačku u ruci (aluzija na otkriće elektriciteta). U ovoj su knjizi verbalni i vizualni pripovjedač jednako važni, a informacije se dodatno dopunjuju bogatim ilustracijama.


Izd. Znanje, Zagreb / prev. Neda Jeny

 

Izd. Fraktura, Zaprešić / prev. Bojana Bajić

Izd. Kigen, Zagreb

Djeci predškolske i mlađe školske dobi namijenjena je slikovnica Svjetlana Junakovića i Vere Vujović Nikola Tesla –  snovi koji su nam donijeli struju, a slikovnica Nikola Tesla - ispred budućnosti, koju je ispripovijedala Maja Jerčić, a ilustrirala Ida Domišljanović, prati njegov život od rođenja u Smiljanu sve do njegove smrti. Nakladnička kuća Profil u prijevodu Mihaele Velina objavila je hrvatsko izdanje knjige Azadeh Westergaard Nikola Tesla – dijete oluje, dijete svjetlosti, koju je ilustrirala Júlia Sardá.

Govoreći o Tesli, valja se prisjetiti i akademika Luka Paljetka koji je često u svojim djelima reinterpretirao značajne povijesne osobe, sa snažnim faktografskim uporištem, ali i uz obilje fikcije. Naime, svojevremeno, povodom 40. obljetnice smrti Nikole Tesle u Kazalištu lutaka Zadar praizvedena je lutkarska predstava Nikola Tesla: Priče iz djetinjstva, čiji su autori Anamarija i Luko Paljetak, a režiju potpisuje Luko Paljetak, o čemu je sveučilišna profesorica i teatrologinja Teodora Vigato napisala znanstveni rad Biografija Nikole Tesle lutkarski ispričana koji je objavljen u Danima hvarskoga kazališta: Građa i rasprave o hrvatskoj književnosti i kazalištu (2022). Vigato naglašava kako nije poznato je li se predstava ikada izvodila nakon 1982. godine, ali je 1984. tekst tiskan, a u ovom kontekstu dodatno osvjetljuje i Paljetkov interes za spajanjem fikcije i fakcije. Rad je tim dragocjeniji što ni akademika Paljetka niti ugledne Matičine članice i profesorice Vigato u ovoj zbilji više nema, no ostaje njihovo trajno nasljeđe i možda poticaj da se Paljetkova drama ponovno tiska. Cilj Paljetkove drame bio je lutkarskom dinamikom prikazati život i djelo toga znanstvenika. Inspiraciju za predstavu autori su pronašli u slikovnici Dušana Radovića iz 1980, nastaloj prema Teslinu pismu djevojčici Polly Fotich. Ta je slikovnica postala predložak za dramski tekst, u kojem su na bajkovit način opisani događaji iz Teslina djetinjstva.

 

Izd. Planetopija, Zagreb / prev. Vlasta Mihavec

 

Izd. Školska knjiga, Zagreb / prev. Ozren Doležal

 

Izd. Profil, Zagreb / prev. Mihaela Velina

Što se tiče književnosti za odrasle, prošle je godine Fraktura objavila roman Alide Bremer, u prijevodu Bojane Bajić Tesla ili Zatvaranje krugova. Premda je već označen naslovom, u ovom romanu Tesla nije glavni junak, nego je to Dalmatinac Anton čiji je život obilježilo prijateljstvo s Teslom. Tesla je ovdje, prema Srećku Jurišiću, u odsustvu, ali postoji kao funkcija, kako je objavljeno na portalu Kritika HDP. Kroz teme znanosti, migracije, identiteta i prijateljstva, roman odaje počast Tesli, ali istodobno istražuje složene povijesne i osobne sudbine 20. stoljeća. Alida Bremer hrvatska je književnica, prevoditeljica, urednica i kulturna posrednica koja živi i djeluje između Hrvatske i Njemačke te se istaknula promicanjem hrvatske književnosti u njemačkom govornom području.

Od bogate ponude knjiga, istaknimo još i to da su Knjižnice grada Zagreba povodom 170. obljetnice rođenja Nikole Tesle na svojoj mrežnoj stranici objavile opsežnu bibliografiju koja obuhvaća 30 knjiga i pet članaka (svi tematiziraju Teslin život i djelovanje), a sastavila ju je Nikolina Resman Malović. Uglavnom je riječ o monografijama, biografijama i člancima, manje o beletristici. S tog popisa spomenimo samo Teslinu autobiografiju Moji pronalasci i to u više izdanja različitih nakladnika, potom monografiju Tesla, čovjek izvan vremena Margaret Cheney, u prijevodu Vlaste Mihavec, i Tesla – čovjek koji je izumio dvadeseto stoljeće: zaboravljeni genij elektriciteta Roberta Lomasa u prijevodu Alme Keser-Brozović i izdanju V. B. ­Z.-a. Oslanjajući se na Tesline osobne bilješke, svjedočanstva njegovih suvremenika, sudske spise i objavljene dosjee, autor rekonstruira priču o iznimnom znanstvenom geniju Nikole Tesle te istražuje okolnosti koje su dovele do toga da njegovo ime i doprinosi budu nepravedno potisnuti iz javnosti.

Vijenac 844 - 846

844 - 846 - 16. srpnja 2026. | Arhiva

Klikni za povratak